Výhodně nevýhodná ubytovna

Je to k nevíře. Člověk si myslí že bydlet sám se svou rodinou, třeba v pronájmu, je prostě skvělé. Majitelé ubytoven by nás však vyvedli z omylu!

Kdysi bydleli na ubytovnách pracovníci, kteří nebyli z města, ve kterém pracovali. Proto je také mnoho ubytoven třeba v Ostravě. Prostě tam bydleli horníci, kteří občas na víkendy odjížděli domů. Domov ale v ubytovnách rozhodně nehledali. Byli to prostě pokoje na přespání.

Dnes, kdy už horníci v Ostravě nejsou v přesile, ubytovny našli nové nájemníky. Lidi, kteří si bydlení na ubytovně obvykle nevybrali, ale byla jejich poslední šancí a to z různých důvodů.

Vlastně majitelé těmto lidem nabídli východisko z nouze, která zaváněla bydlením „pod mostem“.

Majitelé ubytoven samozřejmě nejsou žádní extra lidumilové. Kdysi našli díru na trhu a dnes se jí rozhodně nehodlají vzdát bez boje. 

Hezky si nechají takový 5x5 m pokoj zaplatit. To že je to cena obvykle trojnásobná oproti normálnímu bytu, to nikomu z ubytovaných nevadí. Stát, se totiž zachoval k lidem na ubytovnách obvykle víc než štědře. Převážnou většinu nákladu na bydlení jim platí. Tato situace trvá několik let a ubytovaným a majitelům doslova vyhovovalo, že mají skutečně státní bydlení.

V těch opravdových „státních“ bytech (jak se kdysi obecním bytům říkalo) se sice platí méně, ale zato se tam automaticky neuklízí.

To je totiž jeden z argumentů „vykuka“ majitele Hotelového domu Areál.

A jak se ještě snaží ubytovny udržet své „nájemníky“ a jistý zdroj příjmů?

Jednoduše!

Zde výňatek z letáku, který dostávají jeho nájemci:

Nevýhody bydlení v bytě podle Hotelového domu Areál

Byty nejsou vybavené nábytkem, elektrickými spotřebiči, jsou to holobyty, veškeré zařízení si budete muset pořídit za své.

Musíte mít připravené peníze na kauci.

Budete muset hradit pravidelné doplatky za energie podle vaší spotřeby – studená voda, teplá voda, elektřina, plyn. Nyní to máte v částce za bydlení a nic už nám nedoplácíte.

Čeká vás roční platba za svoz komunálního odpadu podle počtu osob v domácnosti. Za každou osobu zaplatíte 498 korun ročně. Nyní nic neplatíte.

Objeví-li se vám v bytě štěnice, budete si muset nechat na své náklady štěnice vyhubit. Za jeden postřik zaplatíte 2000 korun, je nutný postřik opakovaný, takže zaplatíte celkem čtyři tisíce korun. U nás je to zadarmo.

Budete mít problém se sousedem? Tady se o vaši bezpečnost stará ve večerních a nočních hodinách bezpečnostní agentura.

Pokazí se vám něco v bytě? Budete si muset hradit opravy ze svého. Tady se o vás starají údržbáři Hotelového domu Areál.

Budete-li si chtít uklidit v bytě, musíte si pořídit své vlastní čisticí a úklidové prostředky na své náklady. U nás máte úklid zdarma.

V bytě si budete převlékat povlečení a prát sami ve vlastní pračce, kterou si budete muset pořídit, navíc spotřebujete vodu, kterou budete muset zaplatit. Tady máte k dispozici prádelny a praní zdarma.

Budete si muset zaplatit internet. U nás máte připojení k wi-fi a v recepci PC s přístupem zdarma.

Budete si také hradit poplatky za úklid společných prostor, za užívání výtahů, společné osvětlení. Tady vše zajišťuje Hotelový dům Areál.

(zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/318576-chudi-obyvatele-ubytoven-odmitaji-byty/)

 

A tak mě napadá.  

Ti bezdomovci, které potkáváme a nad kterými často ohrnujeme nos, neměli by spíše cítit od nás pochopení, za to že neparazitují na státních příspěvcích za ubytování v podobných ubytovnách?

Bezdomovec chce od nás pár korun na jídlo (víno), nebo jen tak. Majitelé ubytoven od nás chtějí měsíčně tisíce na jednoho ubytovaného a ještě si je snaží udržet nesmyslnými argumenty.

I když, kdo by nebral úklid, praní, výměnu povlečení, žárovky nebo likvidaci štěnic (?!) v ceně nájmu, že.  

Co tedy vlastně všechno platíme lidem ubytovaných na ubytovnách?  

Ani při požadavku na příspěvek na bydlení jsem nikdy neslyšela o tom, že by zahrnoval uklízečky, prádelny, deratizátory nebo bezpečnostní agenturu. To spíš vypadá jako na bydlení ve VIP domě s vlastní  recepcí a ostrahou za 30 tis. měsíčně. Možná s tou cenou nejsem ani příliš daleko.  

 

Autor: Nikol Syrovátková | čtvrtek 30.7.2015 9:30 | karma článku: 32,00 | přečteno: 1310x
  • Další články autora

Nikol Syrovátková

Plnit si sny – New York

11.2.2019 v 7:30 | Karma: 22,52